Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Forum: STERİLİZASYON KONTROLÜ » Fiziksel Kontrol
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

vakum kaçak testi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: vakum kaçak testi
    Gönderim Zamanı: 26/Ocak/2009 Saat 19:05
Vakum kaçak testini cihazı ilk açtığımızda yapmalıyız eğer bu testi cihazımız geçiyorsa normal şartlarda 10 dakikada bitiriyor ve kaçak azami 1,3 kpackal oluyorsa cihazımızı kullanmaya devam edelim sonra bowidick programında test paketi veya ETS ile kontrolümüzü yapıp cihaza bu işlemlerden sonra geçelim Eğer cihazımız vakum kaçak testinden geçmiyorsa hemen firmasını arayıp arızasını giderelim.Haftasonu bir hastanenin sterilizasyon ünitesini ziyaret ettim de yapılan yanlışı burda da paylaşmak istedim.Sevgilerimle.......
Yukarı Dön
MustafaAytac Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
Mustafa Aytaç

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 2383
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı MustafaAytac Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26/Ocak/2009 Saat 19:18
Bazı otoklavlarda vakum kaçak testinden hemen sonra bowi dick testi yapılınca hata verebiliyor sanırım ısı ile ilgili bir durum.. bazı otoklavlarda ise sorun olmayabiliyor.
Mustafa AYTAÇ
Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
M.S.Ü Sorumlusu
mustafa@das.org.tr
www.mustafaaytac.com
Yukarı Dön
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26/Ocak/2009 Saat 19:22
Orjinalini yazan: MustafaAytac MustafaAytac Yazdı:

Bazı otoklavlarda vakum kaçak testinden hemen sonra bowi dick testi yapılınca hata verebiliyor sanırım ısı ile ilgili bir durum.. bazı otoklavlarda ise sorun olmayabiliyor.
Bence normal değil hata vermemesi gerekiyor vakum kaçak ayrı bowidick ayrı testler
Yukarı Dön
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26/Ocak/2009 Saat 19:25

Haftasonu bir hastaneyi ziyaret ettim vakum kaçak testi geçmiyormuş firmayı aramış ve firma önemli değil bowidick geçerse tamamdır demiş bence yanlış her ikisinin de geçmesi lazım ve vakumda kaçağın 1,3 kpaskalı geçmemesi gerekiyor biz ünitemizde önce vakum kaçak sonra bowidick ve çıktılarını da defterimize kaydediyoruz

Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge
Mustafa Aytaç

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı MustafaAytac Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26/Ocak/2009 Saat 22:04
Kullanıcı bilinçli oldugu surece firma bu şekilde davranamaz kullanıcılar bu işlerin ustune gitmeli 
Mustafa AYTAÇ
M.S.Ü Sorumlusu
mustafa@das.org.tr
www.mustafaaytac.com
Yukarı Dön
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27/Ocak/2009 Saat 13:48
katılıyorum size bilinçli olmak içinde sizlere herkesin ihtiyacı var bu bilinci sizler oluşturmalısınız
Yukarı Dön
kbaser Açılır Kutu Gör
3.DAS Okulu Mezunu
3.DAS Okulu Mezunu
Simge

Puanlar: 25
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kbaser Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11/Mart/2009 Saat 18:17
Merhaba, benim otoklavlarım oldukça eski, Hatta yeni otoklavların alınması da gündemimizde. Benim sormak istediğim vakum kaçak testi programı bulunmayan otoklavlarda bu testi yapmanın başka bir yöntemi var mıdır?
Kadir BAŞER

Gebze Fatih Devlet Hastanesi

M.S.Ü. Sorumlusu

kadirbaser@gmail.com

Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge
Mustafa Aytaç

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı MustafaAytac Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09/Nisan/2009 Saat 11:03
Sayın KadirBaşer vakum kaçak test  otoklavın kendi içerisinde bulunan bir test olmakla birlikte eger otoklavın bu test sistemi yoksa piyasada satılan vakum kaçak test yapabilen cihazlar mevcut onları kullanabilirsiniz..
Mustafa AYTAÇ
M.S.Ü Sorumlusu
mustafa@das.org.tr
www.mustafaaytac.com
Yukarı Dön
kadir1970 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Puanlar: 2
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadir1970 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03/Temmuz/2009 Saat 23:37
bizim otoklavımızda da bazı zamanlar vakumda sorun oluyor firma aynı cevabı veriyor.şart değil bowidick e bakın geçtiyse sorun yok.ama biz vakumsuz başlamıyoruz.birde contaları spreylemek sanırım i,şe yarıyor.
acemi
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge
Mustafa Aytaç

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı MustafaAytac Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04/Temmuz/2009 Saat 15:02
Vakum kaçak testi sorunsuz geçmesi gerek yoksa cihazı kullanmak dogru olmaz..
Mustafa AYTAÇ
M.S.Ü Sorumlusu
mustafa@das.org.tr
www.mustafaaytac.com
Yukarı Dön
selda öztürk Açılır Kutu Gör
1.DAS Okulu Mezunu
1.DAS Okulu Mezunu
Simge

Puanlar: 45
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı selda öztürk Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07/Temmuz/2009 Saat 09:30
Merhabalar,
Cihazımız vakum kaçak testi geçmediyse firmaya bu konuda da her konuda olduğu gibi inatçı davranmak gerekiyor.Cihazı kullanmak doğru olmaz,cihazınızda sorun var testi geçemedi gelin çözün demek yerinde bir davranış,cihazdan emin olamayız.Bu da bizim en sevmediğimiz şey...
İyi çalışmalar
Yukarı Dön
suzanavcı Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Puanlar: 22
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı suzanavcı Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16/Kasım/2009 Saat 19:42
ben vakum kaçak testini haftada iki fere cihazlarımıza uyguluyorum.ama cihazın warmup programı ve bowie dick testi bittikten sonra.bir de bowiedick testim olumsuz çıkarsa sorun vakum kaçak testimidir diye test yapıyorum.eğer vakum kaçak testi yüksek çıkıyorsa cihazı kullanmayıp biyomedikale haber veriyorum.onların da çözemeyeceği bir sorun varsa firmayı çağırıyoruz.
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge
Mustafa Aytaç

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı MustafaAytac Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16/Kasım/2009 Saat 22:25
vakum kacak testi hergun ilk çalıstırmada bowi dickten once yapılır haftada iki kez degil
Mustafa AYTAÇ
M.S.Ü Sorumlusu
mustafa@das.org.tr
www.mustafaaytac.com
Yukarı Dön
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17/Kasım/2009 Saat 15:11
Vakum kaçak testi ve bowidick testi farklı testler her gün yapılmalıdır.Kaçak oranı 1.3 kbar geçmemelidir.
Yukarı Dön
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Mayıs/2011 Saat 18:18
Vakum kaçak testi geçmediği halde bowidick test paketi hatta ETS tesi geçebilir bu iki test ayrı amaçlar için yapılır her ikisininde olumlu sonuç vermesinden sonra cihaz kullanılmalıdır.Ets veya bowicik geçti vakum kaçak testi geçmesede olur mantığı doğru değildir.Vakum kaçakta limit önemlidir 1,3 mbar kaçak limitidir bunu cihazın çıktısından kontrol ediniz.    
Yukarı Dön
özgür irem Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Puanlar: 13
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı özgür irem Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10/Mayıs/2011 Saat 13:56
VAKUM KAÇAK TESTİNDE KABUL EDİLEBİLİR KAÇAK LİMİTİ NE OLMALI?REHBERDE BUNUNLA İLGİLİ HERHANGİ BİR DEĞER VERİLMEMİŞ.
Yukarı Dön
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10/Mayıs/2011 Saat 14:00
Vakum kaçak testinde kaçak limiti 1,3 mbar olması gerekir.
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı özgür irem Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17/Mayıs/2011 Saat 15:32
bizim otoklavda kaçak değeri mmhg cinsinden görünüyor.bu değerde 1.3 mü olmalı ...
Yukarı Dön
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17/Mayıs/2011 Saat 19:00
Orjinalini yazan: özgür irem özgür irem Yazdı:

bizim otoklavda kaçak değeri mmhg cinsinden görünüyor.bu değerde 1.3 mü olmalı ...

İlk vakum kaçağı testi başladığındaki değer ile son değer arsındaki farkı 1300 mmhg olacak ilk değerle son değeri yazın karşılaştıralım birlikte.Cihaz başarılı başarısız diye sonuç veriyor mu?Vermiyorsa siz hesaplayıp geçip geçmediğine karar vermelisiniz.
Yukarı Dön
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24/Mayıs/2011 Saat 19:24
Buhar otoklavında cihaz çalışmadan önce vakum kaçak testinin en az haftada bir olmak üzere yapılması gerekmektedir.Bu anlamda bowidick testi ayrı vakum kaçak testi ayrı bir testtir birbirinin yerine geçmez.Biz ünitemizde her gün vakum kaçak testi ve olumlu çıktıktan sonra ETS ve ondan sonra kullanmaya başlıyoruz.
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı özgür irem Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25/Mayıs/2011 Saat 14:51
vakum kaçağı testi başladığında herhangi bir değer vermemiş.sadece testin sonunda 0.9 mmHg/min değeri var,bu durumda testi geçmiş olurmu?bu değerlerin standartı var mı?firmadan söylenen değerlerimi referans almamız gerekir?
Yukarı Dön
yaşar KURT Açılır Kutu Gör
2.DAS Okulu Mezunu
2.DAS Okulu Mezunu
Simge

Puanlar: 43
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı yaşar KURT Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02/Nisan/2012 Saat 15:40
Merhabalar, bizde 2 tane buhar sterilizatör var. Bunlardan 1 tanesinin yakın bir zamanda yazılımı güncellendi. Yazılımı yeni güncellenen cihazın kaçak hava testinde TEST BASINCI: -800 mBar yazmakta ancak P1 yani ilk okuma :-0,758 bar, P2 ise 0,757 bar olarak sonuç vermekte (yazılımı daha önce güncellenen cihazda ise test BASINCI yine -800 bar P1 ile P2 ise genellikle 0,787 ye 0,785 civarında çıkmakta) buraya kadar normal ama kafama takılan soru TEST BASINCI: - 800 mBar olması ve P1'in 800' e kadar çıkması gerekiyormu?
Konuyu firmaya sordum mantıklı olacak cevap verdiler ama yinede bilgilerinizi beklerim...
Celalettin Yaşar KURT
Rize Devlet Hastanesi
MSÜ Sorumlusu
Yukarı Dön
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03/Nisan/2012 Saat 09:55
Sıkıntı değil 800 civarında olması yeterli önemli olan kaçak limitinin 1,3 atm den küçük olması verdiğiniz değerlerde bunun 0,2 çıkmış sorun yok güvenle kullanabilirsiniz....
Yukarı Dön
yaşar KURT Açılır Kutu Gör
2.DAS Okulu Mezunu
2.DAS Okulu Mezunu
Simge

Puanlar: 43
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı yaşar KURT Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04/Nisan/2012 Saat 21:15
Teşekkür ederim.
Celalettin Yaşar KURT
Rize Devlet Hastanesi
MSÜ Sorumlusu
Yukarı Dön
ümmiye Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Puanlar: 19
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ümmiye Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25/Nisan/2013 Saat 15:01
merhaba bizim hastanedebir otaklav mevcut vakum kaçak testi yapamıyorum çünkü otaklav eski vakum kaçak testi sistemi yok. ETS cihazını önerdim idare kabul etmedi sebeb maliyet ,kalite şart koşmadı ıkna edemiyorum
Yukarı Dön
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25/Nisan/2013 Saat 22:00
Vakum kaçak testi en az haftada 1 defa yapılmalıdır.kaçak limitine göre de tekrarlanmalıdır. Das rehberinde ve hks de bu konu ile ilgili bilgiler yer almaktadır.cihazınızda revizyon yapmalısınız. Ets ise olmazsa olmaz değildir ancak olursa sonuçlar elektronik ortamda değerlendirildiği için daha kesin sonuçlar elde etmiş oluruz bowidick testine göre. En azından belli aralıklarla bu testi yapıp sonuçları değerlendirmek bile hatayı yakalama oranınıı artırır tabi bunların hepsi maliyet ancak olmazsa olmaz olan bowidick testi ve vakum kaçak testini yapmış olmanızdır.Kolay gelsin..
Yukarı Dön
AYDEMİR Açılır Kutu Gör
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
Simge

Puanlar: 538
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı AYDEMİR Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26/Nisan/2013 Saat 08:42

HKS kitabında vakum kaçak testi kaçak durumuna göre haftada bir kez  ya da1 milibardan fazla ise her gün  yapılır gibi maddeler var

Gelen denetimcilere vakum kaçak testinin  haftada bir yapıyoruz da bunu nasıl ıspatlı olarak gösterebiliyorsunuz.
Biz firmaya yazılı olarak beyan istedik.
Cevap olarak '' VAKUM KAÇAĞI 1 MİLİBARDAN FAZLA OLDUĞUNDA CİHAZ KENDİNİ KAPATMAKTADIR'' şeklinde cevap geldi biz bunu yeterli gördük ama gelen denetimcileri ikna edemedik.
Yukarı Dön
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26/Nisan/2013 Saat 19:18
Vakum kaçak testide diğer programlar gibi bowidick testinden olduğu gibi fiziksel yazıcı çıktısı var ve üzerinde ulaştığı değerler ve sonucu başarılı başarısız şeklinde yazmaktadır bu çıktıları saklamanız yeterli....
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör