Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Forum: STERİLİZASYON UYGULAMALARI » Diğer Sterilizasyon uygulamaları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

soguk sterilizan

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
gölge Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 5
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı gölge Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: soguk sterilizan
    Gönderim Zamanı: 30/Ağustos/2012 Saat 09:25
mrb.herkese iyi çalışmalar.bir konuda görüşlerinizi bekliyorum.soğuk sterilizan için kullanılan solüsyonların konsantrasyonunu ölçmede kullanılan indikatörler ne kadar etkili?önerilebileceğiniz indikatör numunesi varmıdır?teşekkür ederim.    
35363536
Yukarı Dön
Reyhan Açılır Kutu Gör
Yönlendirici
Yönlendirici
Simge

Puanlar: 867
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Reyhan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30/Ağustos/2012 Saat 11:47
Sayın Gölge;
Yüksek düzey dezenfektanların etkinliği kullandığınız ürüne uygun test stripleri ile kontrol edilir.MEK Kontrolü olarak adlandırılan Minimal etkinlik konsantrasyonunu Hizmet kalite standartlarına göre ölçmekle yükümlüsünüz.sıklığı konusunda DAS Rehberde geniş bilgi bulabilirsiniz.Test striplerinizi kullandığınız ürüne özeldir.iyi çalışmalar...
Reyhan İNCE KASAP
Giresun/Bulancak Devlet Hastanesi
Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü
Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi

Yukarı Dön
gölge Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı gölge Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03/Eylül/2012 Saat 22:56
   teşekkür ederim reyhan hanım
35363536
Yukarı Dön
gölge Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı gölge Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03/Eylül/2012 Saat 23:43
    das rehbere baktım yanlız bir sonuca ulaşamadım kullanım sıklığı nedir acaba bilgisi olan varmı?
35363536
Yukarı Dön
Yahya Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Puanlar: 2
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Yahya Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04/Eylül/2012 Saat 00:04
    Her ürünün kendine ait stripi var ancak ;striple kontrolde amaç ürün etkinliği ve konsantrasyonunu değerlendirmektir.Piyasada pek çok ürün stripleri sadece ürün ph sı ile renk değiştirmekte.Bu durum sonuç olarak yaptığımız sterilizasyon veya dezenfeksiyon işlemi adına güvenilir bir kontrol mekanizması değildir(ph ile renk değiştiren stripler).Sonuç olarak MEK kontrolünde ürün etkinliği ve konsantrasyonu(dezenfeksiyon ve sterilizasyon etkisi)kontrol edilmektedir.Ürün konsantrasyonunu ölçtüğü idda edilen bir takım ürünlere ait stripler sadece ph değerini algılayarak renk değiştirebiliyor.Bunun için basit bir deneme yapabilirsiniz;kullandığınız dezenfektan varsa bır kaba bir litre kadar dökün ve üzerine yarısı kadar su ilave edin stripin dönüp dönmediğini kontrol edin,eğer üzerine su ilave edilen bir dezenfektan kontrol stripi olumlu sonuç veriyorsa yapılan MEK kontrolü güvenilir sayılmayacaktır.Yapılacak işlemlerin güvenilirliği adına ürün seçimi önem arzetmektedir.Doğru ve güvenilir ürün seçimi konusunda kullanıcılara ciddi görevler düşmekte. İyi çalışmalarr..
Yukarı Dön
Yahya Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Puanlar: 2
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Yahya Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04/Eylül/2012 Saat 00:05
    MEK kontrolü günlük yapılmaktadır.
Yukarı Dön
Reyhan Açılır Kutu Gör
Yönlendirici
Yönlendirici
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Reyhan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04/Eylül/2012 Saat 01:16
Sayın Gölge;
MEK Kontrolünün yapılış sıklığı solüsyonun kullanım sıklığına göre değişmektedir.
-Hergün solüsyon kullanılmaya başlanmadan önce 1 kez
-Günlük her 10 kullanımdan sonra 1 test
-Haftalık kullanım için ,kullanım öncesi 1 testtir.
DAS Rehberin 28.sayfasında DEZENFEKTAN TEST STRİPLERİ başlığı altında bulabilirsiniz.Kolay gelsin
Reyhan İNCE KASAP

Yukarı Dön
MustafaAytac Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
Mustafa Aytaç

Puanlar: 2383
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı MustafaAytac Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04/Eylül/2012 Saat 10:24
Kontrol test strip leri ayrıca alınmaz satınaldıgınız ürünlere beraber verilmelidir.

Eger devlet kurumunda çalısıyorsanız sartnamenize ihtiyacınız kadar strip i eklemeniz yeterlidir  firma urunle beraber bu stripleri size temin edecektir..
Mustafa AYTAÇ
Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
M.S.Ü Sorumlusu
mustafa@das.org.tr
www.mustafaaytac.com
Yukarı Dön
sevdakaya Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Puanlar: 49
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sevdakaya Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18/Mart/2013 Saat 17:14
arkadaşlar merhaba biz soğuk sterilizasyon olarak hidrojen peroksit-perasetik asit kullanıyoruz ,fakat bu üründen bize memnun olunmadığı söylendi ameliyathane olarak ben kendi adıma bu sorunu incelediğimde test striplerinin kutusunun üzerindeki renkle  bizim kullandığımız renk aynı çıkmıyor ama birbirine yakın çıkıyor ayrıca bu solüsyonlar karıştırıldığında ortaya çıkan renk açık sarı oluyor bu renk doğrumudur ve benim bu ürünle nasıl bi sorunla karşılaşmam gerekir ki ben bilebilmeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim
Sevda TELMEN
Yukarı Dön
Reyhan Açılır Kutu Gör
Yönlendirici
Yönlendirici
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Reyhan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18/Mart/2013 Saat 23:34
Sayın Sevdakaya ;
Kullandığınız ürünün adını özel mesaj ile bana yazabilir misiniz?
Reyhan İNCE KASAP

Yukarı Dön
MeralŞAHİNDEMİR Açılır Kutu Gör
Yönlendirici
Yönlendirici
Simge

Puanlar: 1308
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı MeralŞAHİNDEMİR Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19/Mart/2013 Saat 13:30
Sevda Hanım , MEK Kontrolünde kullanacağınız striplerin o ürüne özel olması gerekiyor. (İçeriğinin aynı olması yeterli değil, kosantre olup olmadığı gibi)
Meral ŞAHİN DEMİR Prof.Dr.İlhan Özdemir Devlet Hastanesi Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi-Giresun

sahinmeral28@gmail.com
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sevdakaya Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19/Mart/2013 Saat 14:04
reyhan hanım mesajı yolladım teşekkür ederim
Sevda TELMEN
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sevdakaya Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19/Mart/2013 Saat 14:05
Meral hanım kullandığım ürünün içinden çıkan stripi kullanııyorum yanı ayrıca bir strip kullanmıyorum teşekkür ederim..:)
Sevda TELMEN
Yukarı Dön
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24/Mart/2013 Saat 21:33
Striple ilgili sorun olabilir yeni üretilen ürünlerle farklı lot numaralı ürünleri firmadan isteyip yeniden deneyiniz... kimyasal ürünlerde bazen bu tür sorunlar olabiliyor tam rengi tutturulamayabiliyor...referans renkle sonuç rengi birebir tutmadığı durumlarla karşılaştığımız oluyor...özellikle kimyasal indikatörlerde...
Yukarı Dön
Reyhan Açılır Kutu Gör
Yönlendirici
Yönlendirici
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Reyhan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25/Mart/2013 Saat 20:33
Sayın Sevdakaya;
Kullandığınız ürün ile ilgili kısa bir araştırma yaptım.Kimyasal indikatörleriniz Altan Bey'in belirttiklerine ek olarak  oksijen bazlı oldukları için 3 ay aralıklarla değiştrilmesi gerektiği yönünde.Üretici firma saklama koşullarına uyum olmadığı durumlarda tüm ürünlerde olduğu gibi bunda da dönmeyebileceği belirtildi.Kokusuna gelince PA in kendine has bir kokusu vardır.Diğer YDD ile beraber kullandığınız ürünün avantaj ve dezavantajlarına göre ürün seçimine karar verebilirsiniz.İyi çalışmalar diliyorum
Reyhan İNCE KASAP

Yukarı Dön
faize Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Puanlar: 72
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı faize Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26/Mart/2013 Saat 11:08

Kullanılan stripler işlemden sonra zamana bağlı olarak da  eski rengine   döndüğü için yanıltıcı  olabiliyor.

Yukarı Dön
tuğrultuğba Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Puanlar: 10
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı tuğrultuğba Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24/Ekim/2013 Saat 12:55
ben yeni başladım . Hastaneye derdevice plus A2 diye ydd ürünü alınmış.Daha önce hiç hazırlamadım kullanma talimatı istiyorum örnek gönderebilirmisiniz.
Yukarı Dön
Reyhan Açılır Kutu Gör
Yönlendirici
Yönlendirici
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Reyhan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25/Ekim/2013 Saat 09:16
Sayın Tuğrultuba;
Hayırlı olsun yeni işiniz.Gerek enfeksiyon kontrolünde gerekse merkezi sterilizasyon ünitelerimizin çalışmalarında işlerimizi elimizden geldiğince kolaylaştırmamız gerekiyor.Sorunuzdan anladığım ürünlerin kullanım talimatlarını tek tek oluşturduğunuz.Sizde sterilizasyon dezenfeksiyon talimatı vardır muhakkak.Bu talimatın içerisinde teker teker hastanenizde kullandığınız tüm ürünlerin aşağıdaki başlıklarda açıklamalarını yapabilirsiniz.Bu ürünlerin sarf depodan çıkışını tek elden yapıyoruz.MSÜ sorumlusu dezenfektanları çekiyor.Dezenfektan kullanması gereken bölümler MSÜ den alıyorlar ürünleri.Her aldıklarında nasıl kullanılacağı hakkında mini eğitim veriliyor.Sorunu bu şekilde çözdük.Zira sırf bu nedenle bir salgın yaşadım.Kötü bir deneyimdi. 
Diğer konularda yardıma ihtiyaç duyduğunuz vakit size özel mail ile iletişim bilgilerimi göndereceğim.Yönlendiriciler olarak her tirli yardıma hazırız size.Kolay gelsin

Optimal Temas süresi 
pH 
Avantajlar Dezavantajlar 
Yüksek düzey 
dezenfeksiyon 
Sporsidal etki 
Sterilizasyon 
Kullanım süresi 

Reyhan İNCE KASAP

Yukarı Dön
temel Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Puanlar: 1
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı temel Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10/Ekim/2014 Saat 22:20
kullandıgınız solusyon siz faketmesenizde kullanılan aletlerde kalıntı bırakabilir cok iyi durulansada                              bazı solusyanlar cilte ve dokuda beyaz renkde tahrişler oluşur eger böyle belirtiler varsa size tavsiyem tutanakla solusyonu degiştirmenizdir eniyi stelizayon işini iyi yapan ve onu kullanan yetenekli ve tecrubeli elemandır solusyonun kacgünde kontrolu diyil kacdefa kullanılıp kullanılmadıgı onenlı olan silkilasyon örnegin hazırlanan solusyonla hafada 25 ameliyat.yaparsın birde aynı surede 50 ameliyat yaparsın.genelde solusyonları kullanılma süresini 20 gün olarak soylenir üzereindede oyle yazar.hic kullanmasanızda 20 günlük sure sonunda solusyon yenilenmeli.aşırı yogun calışılıyorsa bu sure kısaltılabilir.sorunuza cevap / ORTAYA CIKAN ACIKSARI REN ASİT ORANININ COK YUKSEK  OLDUGUNU GÖSTERİR VE ASİT YAKICIBİR MADDEDİR SORUN OLARAK K.B.B AMELİYATLARINDA HASTANIN AGIZ KENARLARI DUDAK CEVRELERİNDE TAHRİŞ BELİRTİSİ OLARAK GÖRÜNUR DİGER AMELİYATLARDA BATIN İCİ CALIŞILMASINDAN DOLAYI FARK EDİLMEZ..TAHRİŞ GENELDE BEYAZ RENYEDİR.KOLAY.

Yukarı Dön
gamzekaya Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Puanlar: 1
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı gamzekaya Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19/Şubat/2015 Saat 02:46
Faydalı bilgiler için teşekkürler.

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör