Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Forum: DİŞ VE DAS UYGULAMALARI » Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde Kalite ve Talimatlar
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş


Ünitlerin temizliği ve dezenfeksiyonu

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
zeynep yiğiter Açılır Kutu Gör
Yönlendirici
Yönlendirici
Simge

Kayıt Tarihi: 10/Mayıs/2010
Şehir: manisa
Durum: Aktif Değil
Puanlar: 222
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı zeynep yiğiter Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Ünitlerin temizliği ve dezenfeksiyonu
    Gönderim Zamanı: 11/Ekim/2012 Saat 08:58
    Diş Ünitleri, fotöyler ve hasta ile temas eden yüzeylerin temizliği ve dezenfeksiyonunu nasıl sağlıyorsunuz? Bu uygulamalarla ilgili paylaşımlarınızı bekliyoruz..
Yukarı Dön
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11/Ekim/2012 Saat 09:54
Orta düzey sprey tarzı dezenfektanlar var onlarla temizlik ve dezenfeksiyon sağlayabilirsiniz.
Yukarı Dön
zeynep yiğiter Açılır Kutu Gör
Yönlendirici
Yönlendirici
Simge

Kayıt Tarihi: 10/Mayıs/2010
Şehir: manisa
Durum: Aktif Değil
Puanlar: 222
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı zeynep yiğiter Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11/Ekim/2012 Saat 14:48
     Diş ünitlerinin Temizliği, Dezenfeksiyonu ve bir sonraki hastaya Hazırlanması:
1.     Temizlenmesi zor olan yüzeyler özel malzemeyle örtülür. Örtüler hasta arasında değiştirilir. Yüzeylerde kirlenme var ise dezenfektanla silinmelidir.
2.     Her sabah tüm ünit başlıklarından, hava su spreylerinden 2dk. Süre ile hava ve su püskürtülür.
3.     Kreşuarlar hasta aralarında, gün sonunda ve her kirlendiğinde granüllü deterjanla fırçalanır, çamaşır suyu ile temizlenip, kağıt havlu ile silinip durulanır.(Son yıllarda sulandırılmış çamaşır suyu Amerika’da “Environmental Protection Agency (EPA)” tarafından uygun görülen bir dezenfektan olmadığından çevre temizliğinde kullanılmaması önerilmektedir. Sulandırılmış çamaşır suyu diş ünit su yolları için kullanılabilir )
4.     Ünitler, hasta aralarında, gün sonunda ve her kirlendiğinde dezenfektanlı solüsyon ile temizlenir. Seçilecek dezenfektan yüzeye uygun olmalıdır.
5.     Her hastadan sonra, ünit tabla örtüsü değiştirilir. Kirli malzemeler dezenfeksiyon için ayrılır.
6.     Lamba, başlık ve fotöy kaba kirinden arındırılıp,dezenfektanlı solüsyon ile silinir.
7.     Diş üniti veya çevresinde, kan, tükürük ve benzeri vücut sıvıları ile kirlenme varsa önce kağıt havlu ile kaba kiri alınır. Daha sonra dezenfektanlı solüsyonla temizlenir.
8.     Sprey dezenfektanla havada bir aerosol yaratmaktan kaçınılmalıdır. Bunun için spreylenecek yüzeyin altına kağıt havlu tutulmalıdır.Dezenfeksiyon işlemi “spreyle-sil-spreyle-bekle” şeklinde uygulanmalıdır Bu işlem esnasında koruyucu giysiler giyilmiş olmalıdır. (önlük, maske, eldiven)

Yüzeylerin örtülmesinin avantajları:

1. Kontaminasyonu önler.

2. Temizlenmesi zor yüzeyleri korur.

3. Daha az zaman alıcıdır.

4. Dezenfektan kullanımını azaltır.

Yüzeylerin örtülmesinin dezavantajları:

1. Çeşitli boylarda ve tipte örtüler gerektirir.

2. Plastik malzemedir.

3. Estetik olarak uygun görülmeyebilir.

4. Dezenfektana ek maliyet getirir.

DİŞ HEKİMLİĞİNDE ÇEVRENİN SINIFLANDIRILMASI
1.Klinik Yüzeyler:
Kontamine alet, araç- gereç, eller yada eldivenlerle doğrudan temas edilen yüzeyler. (Işık kaynağının sapı, ünitin düğmeleri, ışınlı dolgu, yeniden kullanılabilen çeşitli diş malzemelerinin kapları, çekmece kulpları, kalem ve kapı kolları)
2.Ev Yüzeyleri:
Düzenli temizlenmesi gereken; kir ve tozdan arındırılması gereken yüzeyler. (Klinik, tuvalet ve hasta bekleme yerlerinin zemini, duvarlar, lavabolar)

Yukarı Dön
AytenDuran Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge
Ayten Duran

Kayıt Tarihi: 28/Şubat/2008
Durum: Aktif Değil
Puanlar: 448
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı AytenDuran Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11/Ekim/2012 Saat 22:42
    1.Refrektör ve refrektör kolları Diş ünitinin ışık kaynağıdır. On iki ya da 24 voltluk 50-100 W’lik halojen ampul ile çalıştırılır. Refrektör yüzeyindeki film kaplama nedeniyle refrektörler soğuduktan sonra çok hafif nemli bir bezle sadece tozu alınır. Bastırılarak silinmez aksi halde yansımayı sağlayan film tabakası zarar görür. Kan ya da tükürük ile kontamine olmuş durumlarda mekanik temizlik sonrası orta düzey bir dezenfektanla silinebilir. Refrektör kollarının ise mekanik temizlik sonrası uygun bir dezenfektanla silinmesi gerekmektedir (kanlı eldivenlerle sürekli tutulduğu için). Günümüzde son üretilen ünit reflektörleri, her hasta sonrası silmek yerine otoklava konulabilmektedir. Yedek refrektör kolları firmalardan temin edilebilmektedir.

2.Kreşuar: Hasta ağzındaki her türlü birikinti ve artığın atıldığı tükürme çanağına verilen isimdir. Temizlik ajanıyla temizlenmeden etkilenmeyecek bir özellikte, tercihan kalın camdan ya da porselenden yapılmış olmalı ve kir tutmaz yapıda olmalıdır. Mutlaka katı atık tutucu süzgeçli bir sistem içermelidir. Su yıkama sistemi ile uyumlu çalışmalı her basınçtaki su sisteme verildiğinde kreşuar çanağını tamamen yıkamalıdır. Süzgeçleri mümkünse her akşam çamaşır suyuna konulmalıdır. Her hastadan sonra fırça ile temizlenir. Her ne kadar direkt hasta ya da çalışanla temas etmese de sıçramalar göz önüne alınarak tercihan çamaşır suyu ile temizlenmelidi


aytenduran
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör