Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Forum: STERİLİZASYON UYGULAMALARI » Hidrojenperoksit
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Hidrojen Peroksit Sterilizatörü

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
İhsan Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge
İhsan Durmuş

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 145
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı İhsan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Hidrojen Peroksit Sterilizatörü
    Gönderim Zamanı: 28/Mart/2008 Saat 21:50

Arkadaşlar;

Hidrojen peroksit gaz sterilizatörü ile sterilizasyon yapan ünitede çalışan varmı?

Sterilizatörün çalışma sistemi, sterilizasyon süresi, toplam program süreleri ( sıcaklık ve dakika ayarlamalarına göre ) , sterilizasyon işleminde kullanılan H.P ampulü veya kullanılıyorsa başka bir kimyasal şekilleri, Cihazda steril edilebilecek veya edilemeyecek malzemeler, Cihazın validasyonu ve sterilizasyon kontrolünde kullanılan biyolojil ve kimyasal testler hakkında bilgi verebilirmisiniz?

Teşekkürler...

Bir zamanlar Ameliyathane ve MSÜ Sorumlusuydu...
Yukarı Dön
Volkan Açılır Kutu Gör
Firma Yetkilisi
Firma Yetkilisi
Simge

Puanlar: 13
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Volkan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28/Mart/2008 Saat 22:27

Gaz plazma ile sterilizasyon, düsük ısıda, nem gerektirmeyen,toksik atıklara neden olmayan ve etilen oksitin zararlı olası etkilerine karsı gelistirilmis bir sterilizasyon yöntemidir.

Hidrojen peroksit kullanıcı tarafından yerleştirilen bir kasetle cihaz içerisine enjekte edilir. Derin vakum altındaki ortamda hidrojen peroksit buharlaşarak dağılır. Difüzyon aşamasında, bir biyosid olan hidrojen peroksit,mikroorganizmalar üzerinde öldürücü etki gösterir. Ardından uygulanan radyo frekans (RF) enerjisiyle, mikroorganizmalarla reaksiyona girip onların yaşamsal fonksiyonlarını durduracak olan bir plazma yaratılır. RF enerjisi kapatıldığında, H2O2 esas olarak su buharı ve oksijene dönüşür. Özel havalandırma zorunlulukları yoktur. H2O2 sistemi bir sterilizasyon döngüsünü yaklaşık 1 saatte tamamlar. Paketleme için selülöz içermeyen polipropilen, tyveck gibi sentetik malzeme kullanılır.Bununla birlikte kimyasal ve biyolojik endikatörleri wrap(paketleme) kapığı ve otoklav bandı da mevcuttur. 

Özellikle düsük ısıda sterilizasyonu gereken metal ve metal olmayan materyallerin sterilizasyonunda önerilmektedir. Ancak selülozik materyal (kagıt ve bez), pudra, sıvıların ve 40 cm’den uzun, çapı 3 mm‘den küçük endoskopların sterilizasyonunda kullanımı önerilmemektedir.

Sterilizasyon Medikal
Volkan SOYSAL
v.soysal@sterilizasyonmedikal.com.tr
Yukarı Dön
MustafaAytac Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
Mustafa Aytaç

Puanlar: 2383
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı MustafaAytac Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29/Mart/2008 Saat 00:09
Smile
Mustafa AYTAÇ
Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
M.S.Ü Sorumlusu
mustafa@das.org.tr
www.mustafaaytac.com
Yukarı Dön
İhsan Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge
İhsan Durmuş

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı İhsan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29/Mart/2008 Saat 03:42
   Teşekkür ederim Volkan Bey...
Yukarı Dön
Volkan Açılır Kutu Gör
Firma Yetkilisi
Firma Yetkilisi
Simge

Puanlar: 13
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Volkan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29/Mart/2008 Saat 19:14

Rica ederim.

Düzenleyen Volkan
Sterilizasyon Medikal
Volkan SOYSAL
v.soysal@sterilizasyonmedikal.com.tr
Yukarı Dön
Fakir Altan Açılır Kutu Gör
1.DAS Okulu Mezunu
1.DAS Okulu Mezunu
Simge
Fakir Altan Karadaş

Puanlar: 101
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Fakir Altan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02/Nisan/2008 Saat 11:28
H.P. sterilizasyonunda sadece kasetle çalışanı yok türkiye  giren cihazlar arasında birisi  5 döngülük kasetle çalışıyor, birisi enaz 20 çevirim yapabilen H.P. solüsyonu içeren sıvı tüple çalışıyor.Cihazların litre olarak  iç hacimleri ve sterilizasyon süreleride birbirinden farklıdır.Bunun tercihi size kalmış.
Yukarı Dön
İhsan Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge
İhsan Durmuş

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı İhsan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02/Nisan/2008 Saat 21:15

Sıvı H.P tüpten kastınız formaldehit sterilizatörünün çalışma sistemi gibimi acaba

Düzenleyen İhsan
Yukarı Dön
Aliye Parlak Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge
Aliye PARLAK

Puanlar: 51
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Aliye Parlak Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07/Nisan/2008 Saat 13:26

Merhabalar,

Volkan Bey konuyu kısaca açıklamış. Ancak H.P. tüp ve formaldehid yöntemlerine benzetilme gibi ikinci bir soruyu görünce bilgilerimi paylaşmak gereği duydum.

Ben Sterrad 100S sterilizatörünün kullanıcısı ve 1 Şubat 2008 itibarı ile sistemin klinik eğitim danışmanıyım.

Maddenin katı, sıvı ve gaz halinden sora  4.hali PLAZMA olarak tanımlanmıştır.

Güçlü vakum altında sıvı H2O2  kabin içine alınır ve difüzyon aşamasında buharlaşarak tüm malzemelerin yüzey ve lümenlerini kaplar. Plazma fazında RF jeneratörünün devreye girmesi ile buhar halindeki  H2O2 ; Hidroperoksil, Hidroksil, Hidrojen atom  moleküllerine parçalanarak serbest radikallerin açığa çıkması sağlanır. Bu moleküler parçalanmalar aynı şekilde mikroorganizmaları etkiler ve sterilizasyon işlemi gerçekleşmiş olur. Tüm işlem kısa döngüde 52-54 dakika, uzun döngüde 72-74 dakikada gerçekleşir.

En güvenilir yöntem olan buhar ile sterilizasyonda bile metal lümenli malzemelerin sterilizasyonu endişe konusu olup, buharın penetrasyonunu kontrol edebilmek için araştırmalar devam etmektedir.

Etilen oksit ile sterilizasyonda plastik veya teflon lümenli malzemelerin ne kadar süre havalandırılması gerektiği ile ilgili kesin net açıklamalar yapılamamaktadır.

Sterrad sterilizatörde lümen problemi etxtra H2O2   içeren Booster ve adaptör kullanılarak çözümlenmiştir. Metal lümenli malzemeler 1mm çap ile 500 mm uzunluğa kadar steril edilebilmektedir. Metal olmayan polietilen ve teflon lümenli malzemeler 2000mm’ye kadar steril edilebilmektedir. Bu lümen sınırı dışında kalan malzemelerin temizliğinin de riskli olduğunu görürüz.

Sistemde paketleme materyali olarak mukavemeti oldukça güçlü olan polietilen (tyvek) rulo ve polipropilenden üretilmiş wrap sargı paketleme materyalleri kullanılmalıdır.  

Hazırlanan yükler kuru olmalıdır. Nemli yük vakumun yeterince gerçekleşmesini engelleyecek ve işlem kesintiye uğrayacaktır. Selüloz içerikleri ise H2O2  emeceği için  plazma fazında konsantrasyonun düşmesine neden olup sterilizasyonu riske sokabilir. Bu sistemlerde kağıt veya kumaş paketleme materyali kallanmadığımız gibi, kayıtlarımız için kağıt tarih etiketlerini de kesinlikle kullanmamalıyız.

Paket kontrolü için kimyasal indikatörü ve yük kontrolü için biyolojik indikatörü mevcuttur.

Sistem validasyon için uygundur ve yılda bir kez yatırılması önerilmektedir.

SAL açısından bakıldığında sterilizasyon işlemini belirlenmiş parametrelere göre başlayıp tamamlamakta ve dışardan her hangi bir müdahaleye izin vermemektedir.

Hasta ve çalışan sağlığı açısından son derece güvenli olduğu gibi, kısa döngü süresi ile ihtiyacımızı SAL riske sokmadan karşılamaktadır.

Saygılarımla,

Aliye Parlak
MSÜ Başhemşiresi 0212 311 20 00/8246
Yukarı Dön
Doğa Su Açılır Kutu Gör
1.DAS Okulu Mezunu
1.DAS Okulu Mezunu
Simge

Puanlar: 8
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Doğa Su Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07/Nisan/2008 Saat 16:20

Merhabalar

Gaz Plazma sterilizasyonunda kullanmak üzere kağıt içermeyen etiketler piyasada mevcut. Bu etiketler, tywek paketlerde kullanılıyor.Sterilizasyon döngüsü etkilenmiyor.  

Yukarı Dön
bergisi Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge
Barış Ergişi

Puanlar: 27
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı bergisi Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10/Nisan/2008 Saat 16:15

Merhaba Das üyeleri..

Benim aklıma takılan ve bilgi almak amaçlı sorum hidrojen peroksit sterilizasyon indikatörlerinin class A olması

Not:class A (proses)  İşlemci indikatörler sınıfına girdiği için biz ona sterilizasyona girdi ve steril oldu diyebilirmiyiz....

Bilgi paylaşıldıkça kalıcıdır Gelincik tarlası.....

Yukarı Dön
Dilek Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
Dilek Zenciroğlu

Puanlar: 1229
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Dilek Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10/Nisan/2008 Saat 22:22

Kimyasal Kontrol Yöntemleri:

kimyasal indikatör Sınıflandırması Avrupa standartları na (EN 867 Standardına) göre

Sınıf A

Sınıf B

Sınıf C

Sınıf D olarak 4 grupta ,

Uluslararası standartlar Organizasyonu (ISO) ISO 11140 -1 görede Sınıf 1, Sınıf 2, Sınıf 3, Sınıf 4, Sınıf 5, Sınıf 6 olarak 6 grupta toplanmıştır

2005 yılı Nisan ayında  Avrupa standartları ve Uluslararası standartlar Organizasyonu (ISO) standartları Viyana Anlaşması ile aynı çatı altında toplandı.Standartlar Avrupa standartları (EN) olarak uygulamaya kondu.

Sınıf I İşlem indikatörleri:

İşleme girmiş ve girmemiş ürünleri birbirinden ayırt etmek için kullanılır ve paketin dış kısmına uygulanır Sterilizasyonun etkinliği hakkında bilgi vermezler.(Maruziyet bantları-İndikatörlü etiketler).

Maruziyet bantının sterilizasyon öncesi ve sonrası dönüşeceği rengin hangi renk olacağı hem sterilizasyon çalışanları hemde paketi açıp kullanacak kişiler tarafından bilinmelidir.

Düzenleyen Dilek
Sevgi ve Saygılarımla,

Dilek Zenciroğlu
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge
Aliye PARLAK

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Aliye Parlak Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14/Nisan/2008 Saat 22:54

Merhabalar,

Gaz plazma için hazırlandığı belirtilen etiketler vardır. Ancak gördüğünüzde bir noktaya dikkat etmenizi öneriyorum. Sadece mürekkep basılan üst kısmın polipropilen olması yeterli değildir. Tüm katlarının selüloz içermemesi gerekir.  Cihazımızı 2–3 adet laparoskopi seti ile doldurabileceğimiz gibi, tek paketlenen malzemelerden 50-60 paketlik bir yük ile de doldurabiliriz. Her pakette selüloz içeren etiketlerin bulunduğunu düşünürsek sterilizasyon işlemimizi nasıl riske attığımız ortadadır.

Etiketlerin yapısını anlamak için katları tek tek ayırıp elinizle yırtmanız yeterlidir.

Saygılarımla,

Aliye Parlak

Aliye Parlak
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge
Aliye PARLAK

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Aliye Parlak Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14/Nisan/2008 Saat 23:02

Merhabalar,

Kimyasal indikatörler sterilizasyonun bir veya birden fazla parametresini gösterebilir. Ancak ister A olsun ister Sınıf 6 olsun hiç biri tek başına sterilizasyonun kanıtı olamaz. Bu nedenledir ki işlem basamaklarımızı denetleyen tüm kontrol yöntemlerimizi dökümante etmemiz gerekir.

EN 867- Sınıf A ve ISO 11140 -1 göre Sınıf 1 indikatörler tek parametreli indikatörlerdir ve sadece maruz kaldıkları sterilizasyon yöntemi hakkında bilgi verirler. Bunlar paketlerin üzerinde, maruziyet bantlarının üzerinde, etiketlerin üzerinde veya GAMA sterilizasyonu ve PLAZMAda olduğu gibi kimyasal indikatörlerin üzerinde olabilir. Önemli olan gerçekten maruz kaldığı sterilizasyon ajanı hakkında bize bilgi vermeleridir.

İndikatör sınıflarının fazla olması en iyi oldukları anlamına gelmemektedir. Sahip olmak istediğimiz bilgileri bize sağlayabilen indikatörleri kullanmalıyız.

EN ISO 11140; Sağlık Bakım Ürünlerinin Sterilizasyonu-Kimyasal İndikatörler

EN ISO 15882; Kimyasal indikatörlerde göstergelerin seçilmesi, kullanımı ve yorumlanması ile ilgili rehber (5. DAS Kongre kitabından alınmıştır ve daha açıklayıcı bilgiler mevcuttur).

Dikkatinizi çekmeye çalıştığım hususları test ederek sizlerde gözleyebilirsiniz.

Saygılarımla,

Aliye Parlak

Aliye Parlak
Yukarı Dön
ahmetsabih Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Puanlar: 2
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ahmetsabih Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28/Haziran/2008 Saat 20:38

Merhabalar arkadaşlar. Ben de Sterrad 100s kullanıcısıyım.

Aliye Parlak isimli arkadaşımızın verdiği bilgilere ek olarak bir kaç bilgide ben vereyim dedim. Kısa döngüde cihaz bir defa, uzun döngüde ise iki defa injeksiyon yapıyor. Kısa ve uzun çevrimin süresi yukarıda yazıldığı gibi tam olarak net değildir. Ortalama olarak bu değerleri verebiliriz. Süre cihazın içerisindeki materyallerin yoğunluğuna göre değişmektedir. Yani bazen uzun çevrimin 90 dk sürdüğü de oluyor. Çok yoğun malzeme konulduğu zaman ise cihaz injeksiyon aşamasında hata vermektedir. Vacum aşamasında da içeride nemli materyal var ise cihaz döngüyü iptal ediyor.

Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge
Aliye PARLAK

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Aliye Parlak Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30/Haziran/2008 Saat 12:33

Ahmet Bey merhaba,

Öncelikle aramıza hoş geldiniz demek istiyorum.

Arkadaşlarımızla deneyimlerimizi paylaşırken onların kafasını karıştırmamaya dikkat etmeliyiz.

Verdiğiniz bilgilere baktığımda sizin yeni bir kullanıcı olduğunuzu düşündüm.

Sterrad 100S hem kısa hem üzün döngüde injeksiyon yapar, sterilizasyon süreci 2 kez gerçekleşir.

Sterilizasyon sürelerinin netliği konusuna gelince, Kısa döngü:52-54/ uzun döngü:71-74 dak şeklinde belirte bilmek demek zaten bir netliğin olduğunun göstergesidir.

Ayrıca tüm sterilizasyonyöntemlerinin süreçleri boyunca sterilizatöre göre, yük miktarına, yük özelliğine bağlı olarak zaman bir miktar uzayabilir ve hatta sterilizasyon gerçekleşmiş gibi süreç sonuçlanabilir. Ancak Sterrad sterilizatörlerinde sterilizasyona aykırı birşey yaptığınızda işlemi gerçekleştiremezsiniz. Yani sistem hasta güvenliği açısından kullanıcı hatasını engellemek üzere dizayn edilmiştir.

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki; malzemeyi yeterince temizlememe, yeterince kurutmama, malzemleri nemli paketleme, yanlış paketleme, yanlış sterilizasyon yöntemlerini seçme, sterilizatörleri AŞIRI YÜKLEME en büyük ve en fazla yapılan KULLANICI HATALARIdır.

Ve tüm sterilizasyon yöntemlerinde DİKKAT edilmesi gereken hususlardır.

Makinaların uyarı verebilecek donanımda olmaması bizim hatasız çalışıp, doğru hizmet ürettiğimiz anlamına gelmez. Yani kullandığımız tüm sterilizasyon yöntemlerini çok iyi izleyip,gerekliliklerini bilmeliyiz.

Bu konuda ve sterilizasyon ile ilgili diğer konularda ne zaman isterseniz beni arayabilirsiniz.

Sevgi ve saygılarımla,

Aliye Parlak

VKV Amerikanhastanesi MSÜ Başhemşiresi 0212 311 20 00/8242

ASP J&J Sterrad Sistemleri Klinik Eğitim Danışmanı

Aliye Parlak
Yukarı Dön
ahmetsabih Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ahmetsabih Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30/Haziran/2008 Saat 17:35

Merhabalar.

Öncelikle belirtmek isterim ki benim Sterrad 100s'i karalamak gibi bir amacım yok. Ben sadece günlük olarak karşılaştığımız olayları anlatmak istedim.

İnjeksiyon aşaması hakkında verdiğim bilgi yanlışmış. Bunu bugün üniteye gittiğimde fark ettim. Sürenin uzaması ise fazla malzeme konulmasından kaynaklanıyor. Bu da kullanıcı hatası olarak değerlendirilebilir. Cihaz normal olarak yüklendiğinde süreler Aliye Hanım'ın verdiği gibidir.

Düzenleyen ahmetsabih
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge
Aliye PARLAK

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Aliye Parlak Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Temmuz/2008 Saat 00:30

Değerli arkadaşım,

Elbeteki böyle bir amacın olmadığını benim gibi foruma bakan herkes anlayabilir. Böyle anlaşıldı ise üzgünüm.

Ben sadece gerçekten bildiklerimizi paylaşalım, bilmediklerimizi veya emin olmadıklarımızı soralım diyorum.

Forum bunun için oluşturuldu.

Saygılarımla,

Aliye Parlak
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge
Mustafa Aytaç

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı MustafaAytac Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Temmuz/2008 Saat 09:26
sorun yok dimi
Mustafa AYTAÇ
M.S.Ü Sorumlusu
mustafa@das.org.tr
www.mustafaaytac.com
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge
Aliye PARLAK

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Aliye Parlak Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Temmuz/2008 Saat 09:57

Mustafa bey sizin sahip olduğunuz sterilizasyon sistemleri hangileri?

Düşük ısı gerektiren malzemeleri yangi yöntemle kullanıma hazırlıyorsunuz?

Aliye Parlak
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge
Mustafa Aytaç

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı MustafaAytac Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Temmuz/2008 Saat 10:15
Söylemem ben size küsüm  yani Amerikan hastanesine
Mustafa AYTAÇ
M.S.Ü Sorumlusu
mustafa@das.org.tr
www.mustafaaytac.com
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge
Aliye PARLAK

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Aliye Parlak Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Temmuz/2008 Saat 12:56

Süper....

Nasıl telafi edebiliriz acaba ?

Müsait olduğun bir zamanda sterilizasyon yöntemlerini alabiliriz.

Bu arada bizim 3 adet basınçlı, pre vakumlu buhar otoklavı,

1 adet Hidrojenperoksit Gaz Plazma sterilizatörü,

1 adet Etilenoksit gaz sterilizatörümüz var(çok şükür artık nerdeyse hiç kullanmıyoruz ama yinede kapatmıyoruz, yılbaşından bu yana sadece 2 kez çalıştırdım)

İyi çalışmalar,

Aliye Parlak
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge
Mustafa Aytaç

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı MustafaAytac Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Temmuz/2008 Saat 13:05
olmaz ben zamanında Hastanenize iş basşvurusu yaptım beni almadınız demekki görüşlerim para etmiyor orda
Mustafa AYTAÇ
M.S.Ü Sorumlusu
mustafa@das.org.tr
www.mustafaaytac.com
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge
Aliye PARLAK

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Aliye Parlak Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Temmuz/2008 Saat 20:30

Mustafa Bey merhaba,

Sizin görüşme yaptığınız zaman muhtemelen boş kadromuz yoktu, bilemiyorum.

Bende sizinle görüştüğümü hatırlamıyorum. Kurumlarda böyle görüşmeler her zaman olur.

Forum bunu konuşmak için uygun değil...Sizcede öyle değil mi?

Açık kadromuz şimdi var gelin görüşelim, ne diyebilirim ki!

Bana ulaşmanız çok kolay,

Aliye Parlak
Yukarı Dön
İhsan Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge
İhsan Durmuş

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı İhsan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Temmuz/2008 Saat 21:30
   Arkadaşlar;

Bu konuyu ( Hidrojen Peroksit ) sadece bilgi edinmek amaçlı gündeme getirmiştim, bukadar ilgi konusu olacağını hesaba katmamıştım :))

Ayrıca,
   Aliye Hanım;

Mustafa Bey, çağırmadınız diye sitem ediyor ama ben çağırdığınız halde görüşmeye gelmedim , bir hakkım daha varmıdır acaba :))
   Resmen iş görüşmesine çevirdik işi :))

İyi akşamlar..

Düzenleyen İhsan
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge
Aliye PARLAK

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Aliye Parlak Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01/Temmuz/2008 Saat 21:51

Arkadaşlar,

Gerçekten forum bu görüşmelerin yeri değil.

Yarın arayın beni konuşalım.

Ayrıca e-mail adresimmide görüyorsunuz.

Saygılar,

Aliye Parlak
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge
Mustafa Aytaç

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı MustafaAytac Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02/Temmuz/2008 Saat 00:10
yok ihsan kardeşim benide çağırdılar bende gitmedim :) Atamam yapılmıştı çünki geç kaldılar
Mustafa AYTAÇ
M.S.Ü Sorumlusu
mustafa@das.org.tr
www.mustafaaytac.com
Yukarı Dön
İhsan Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge
İhsan Durmuş

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı İhsan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02/Temmuz/2008 Saat 09:30

Mustafa Kardeş Günaydın ;

Ozaman biz ayıp ettik , davete icabet edilmezmi hiç

Kör bistüriyle keserler bizi vallaaa

Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge
Mustafa Aytaç

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı MustafaAytac Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02/Temmuz/2008 Saat 09:35
haklısın birilerini suçlamak yerine önce kendimizden başlamalıyız..
Mustafa AYTAÇ
M.S.Ü Sorumlusu
mustafa@das.org.tr
www.mustafaaytac.com
Yukarı Dön
ejder78 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Puanlar: 149
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ejder78 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15/Nisan/2009 Saat 20:56
merhaba benim sorum hidrojen peroksit cihazına herhangi bir test uyguluyormusunuz yada uygulanıyormu üreme olup olmadığına dair
Yukarı Dön
Dilek Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
Dilek Zenciroğlu

Puanlar: 1229
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Dilek Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16/Nisan/2009 Saat 18:09
hidrohen peroksit plazma sterilizatör içinde, fiziksel kontrolleri yapılıyor,kimyasal indikatörlerle kontrol ediliyor biyolojik kontrolunun yapılıyor olması ve kayıtlarınında tutuluyor olması gerekli.Kolay gelsin
Sevgi ve Saygılarımla,

Dilek Zenciroğlu
Yukarı Dön
htozbek Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Puanlar: 3
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı htozbek Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09/Haziran/2009 Saat 16:38
dilek hanım selamlar.formunuza yeni üye oldum ve çok ilgimi çekti.konuların yüzeyde kaldığını ve temeline inilmediğini fark ettim.yaklaşımların genellikle marka model ve yöntemde kaldığını gözlemledim.

kullanıcı arkadaşlarımızı aydınlatabilmek amacıyla biraz teknik bilgi vereceğim.aşağıdaki bilgileri H2O2 plazma cihazı için temel baz alabilirler.

H2O2   ve plazmasıyla sterilizasyon döngüsü temel olarak etilen oksite benzer.hidrojen peroksit tek başına toksidan bir ajandır. yine bu sterilizasyon yönteminde doz,ısı,süreç,difizyon ve nötralizasyon (yani toksidan sıvıyı nötürleştirmek ) ön plana çıkmaktadır. sterilizasyonun olmasında gerekli net h2o2 doz yine ortalama 125 ppm civarlarındadır.sıcaklık burda katalizör görevi yapmakta yüzey penetrasyonunun artmasını sağlamaktadır.ama malzemeyi bozacak sıcaklık değil.aslında h202 nin en efektiv olduğu değerler 75 c derecedir.37-55 arasında h2o2 nin etkinliği %60 civarındadır.gaza maruziyet süresi ortalama 15 dk dır. fakat   üretici firmalar güvenlik nedeniyle bu çevrimi 2 defa yapar veya süreyi 2 ile çarparlar.cihazdaki süreleri belirleyen bütün etkenler dip vakuma inebilme süresidir yani plasmanın oluştuğu   200-1000 m Torr lar arasına .ortamda nem varsa bazı cihazlar plasma oluşum yöntemleri nedeni ile plasma oluşturamamamaktadır.cihazların alarm vermesi tam veya az yük değil plasma dip vakumuna inememekten kaynaklanmaktadır.dip vakumlara inerken malzeme kurutulmaz ise var olan bağılnem ve su buz kristalleri haline dönüşür. plasmanın oluşumu için ortama 1 cm3 başına minimum 1 mili wat enerji transferi gerkir.düşük enerjide gün ışığına yakın pembemsi plasma ışıması olur.yüksek enerji seviyelerinde ise COLD plasma dediğimiz yüksek enerjili morrenkli plasma oluşur.plasma bir nevi kalıntı brakmamak için gereken bir nötralizasyon sistemidir.COLD plasmada çok yoğun UV bant ışıması ile ion bulutsusu birlikte vardır.bu da sterilizasyona yine artı bir etken özeliktir.
yeni teknolojilerde plasma oluşumunda h2o (sU) çok   etken bir özellik değil sadece süreç uzatıcı bir nitelik taşımaktadır.piyasada h2o2 nin sadece Wapour (buhar) yöntemiyle sterilizasyon yapan exsoz plasmalı cihazlar,RF ile kazan içi plasma yapan cihazlar ve HV&RF (HRF)yöntemiyle kazan içi ve eksoz plasmalı cihazlar mevcut.bu cihazları yeni alıp kullanacak arkdaşlarımızın konu hakkında biraz teknik bilgisi olması gerekiyor ki doğruyu seçsinler.

gerekirse arkadaşlarımıza daha da teknik bilgi aktarabilirim
selamlar
H.tahsin özbek /Fiz.müh.
0 312 385 0040   

Yukarı Dön
selda öztürk Açılır Kutu Gör
1.DAS Okulu Mezunu
1.DAS Okulu Mezunu
Simge

Puanlar: 45
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı selda öztürk Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13/Haziran/2009 Saat 19:52
Merhabalar,
H2o2 oranına da dikkat çekmek isterim,%50 olmalı bazıları %50 içermiyor.Ben ünitemde yeni Türkiye de üretilmiş olan cihazı denemeye başladım,sarflarımızı da verdiler.Cihazın fiziksel,kimyasal testleri yaplıyor,biolojik kontrolü de var ayrıca kayıtları da
şu an deneme aşamasındayız,devamını paylaşırım
Kolay gelsin
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge
Aliye PARLAK

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Aliye Parlak Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16/Haziran/2009 Saat 08:00
Selda merhaba,

Kongreden beri görüşemiyoruz. Umarım her şey yolundadır.

Ben bir şeyi anlayamadım!.. Denediğiniz nedir? Cihazın çalışıp çalışmadığı mı? Sterilizasyon yapıp yapmadığı mı?
Sevgiler,
Aliye Parlak
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge
Aliye PARLAK

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Aliye Parlak Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16/Haziran/2009 Saat 15:48
Bu arada hayırlı olsun yeni sterilizatörün.
Aliye Parlak
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge
Mustafa Aytaç

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı MustafaAytac Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28/Haziran/2009 Saat 01:17
Tşkler 
Mustafa AYTAÇ
M.S.Ü Sorumlusu
mustafa@das.org.tr
www.mustafaaytac.com
Yukarı Dön
ejder78 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Puanlar: 149
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ejder78 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08/Temmuz/2009 Saat 20:02
hidrojen peroksit humman meditek kullanmaktayız rulolarımızın kenarında herhangi bir indikatör yada başka bişey yok düz beyaz rulolar kullanıyoruz firmanın verdiği.etilen oksit rulosuyla hidrojen peroksit rulosu aynımıdır.aynı özlleikleri paylaşmaktamıdır.çünkü deneme yaptığımızda içine koyduğumuz indikatör renk değiştirdi.
birde bu biyolojik indikatörü nasıl kullanacağımızı bilen biri bana anlatabilirmi.çalışınca içine atıp cihazda kaç saat bekletiyoruz.renk değişimi olup olmadığına kendimizmi bakmalıyız yoksa mikrobiyoloji laboratuvarına gönderip sonuçmu beklemeliyiz???????????????????????
Yukarı Dön
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09/Temmuz/2009 Saat 20:49
Orjinalini yazan: ejder78 ejder78 Yazdı:

hidrojen peroksit humman meditek kullanmaktayız rulolarımızın kenarında herhangi bir indikatör yada başka bişey yok düz beyaz rulolar kullanıyoruz firmanın verdiği.etilen oksit rulosuyla hidrojen peroksit rulosu aynımıdır.aynı özlleikleri paylaşmaktamıdır.çünkü deneme yaptığımızda içine koyduğumuz indikatör renk değiştirdi.
birde bu biyolojik indikatörü nasıl kullanacağımızı bilen biri bana anlatabilirmi.çalışınca içine atıp cihazda kaç saat bekletiyoruz.renk değişimi olup olmadığına kendimizmi bakmalıyız yoksa mikrobiyoloji laboratuvarına gönderip sonuçmu beklemeliyiz???????????????????????

hidrojen peroksit cihazında kullanılan rulolar ile etilen oksitte kullanılan rulolar aynı değildir hidrojen peroksiitte kullanılan rulolar tyvek paketleme kağıdında olmalı selüloz içermemelidir.etilen oksitte kullanılan paketleme kağıtları ise buhardada formaldehitte de kullanılabilir ;kullanılan paketleme kağıdının indikatörlü olması paketin işleme maruz kalıp kalmadığını gösterir ;renk değişimi olur hidrojenin paketleme kağıdını e.o. atarsak renk değişimi olmaz.
Biyolojik indikatör malzemelerle birlikte konuluyor çıkınca döngü bitiminde kırılıp inkübasyon cihazında bekletiliyor renk değişimine göre veya sesli uyarı ile netice alınmaktadır kullanıla ürüne göre sonuç değerlendirilir görerek öğrenmek bence en güzeliii........
Yukarı Dön
Fakir Altan Açılır Kutu Gör
1.DAS Okulu Mezunu
1.DAS Okulu Mezunu
Simge
Fakir Altan Karadaş

Puanlar: 101
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Fakir Altan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11/Temmuz/2009 Saat 15:25
Selam Altan bey tayvek ruloları aynı zamanda EO sterilizasyonundada kullanabilir diye biliyorum.Sadece yüksek ısıda kullanamayız eğer yanlış biliyorsam uyarırsanız sevinirim.
Yukarı Dön
alper Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Puanlar: 1
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı alper Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15/Temmuz/2009 Saat 11:42
gaz plazmada sterl olan malzemenin kullanım süresi nekadar.teşekkürler.
ALPER
Yukarı Dön
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18/Temmuz/2009 Saat 14:06
Tyvek paketleme ruloları(HİDROJEN PEROKSİTE UYUMLU PAKETLEME KAĞIDI SELÜLOZ İÇERMEYEN) ile paketlenmiş ise tek paket 6 aydır çift paket paketlenmiş ise 1 yıla kadar kullanılabilir.
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge
Aliye PARLAK

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Aliye Parlak Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09/Ağustos/2009 Saat 13:02
Merhaba,
Gaz plazma sterilizasyonunda steril paketlerin raf ömrü tıpkı diğer sterilizasyon yöntemlerinde kullanılan paketleme malzemeleri gibi değişken olabilir.
Bu gün Türkiye'de üretilen tyvek rulolar olduğu gibi (hammaddesini hazır olarak yurt dışından alıyorlar), hidrojen peroksit sterilizasyonuna uygun olduğunu iddia eden pek çok yabancı marka tyvek rulo satıcısı var.
Önemli olan kullandığınız tyvek ruloların ARGE çalışmaları sırasında elde edilmiş test sonuçlarını size sunmalarıdır. Örneğim: Hammaddesini Dupond'un ürettiği Johnson&Johnson tyvek rulolar ile yapılmış test çalışması sonuçlarına göre steril saklama süresi, uygun koşullar sağlandığında 1 yıl olarak garanti edilmiştir. Bu süre bizlerin malzemeleri saklama depolarımızın durumuna göre kısalabilir (açık-kapalı raflar, temiz kirli malzemenin ayrı transferi, sıcaklık ve nem kontrolü, malzemenin bilinçli-bilinçsiz kişilerce ellenme oranı, direkt güneş ışığı alıp-almadığı vs.)
Çift kat paketleme, paket içindeki malzemenin tek veya birden fazla olması veya ağır olması ile alakalı bir durumdur. Maliyetlerimizi artırmamak için sterilizasyon süresini uzatmak amacı ile kullanılmamalıdır. Ancak elbetteki steril saklama süresini olumlu şekilde etkileyeceği bir gerçektir. Bu amaçla toz poşetleri kullanabiliriz.
Tyvek, çok ince iç içe geçmiş yüksek yoğunluklu sürekli polietilen liflerinden oluşmuş bir kağıt görünümündedir. Bu lifler rastgele dağıtılmış, ısı ve basınç ile birbirine kaynatılmıştır.
Bu yapı medikal paketlemeler için çok önemli özelliklerin bir araya gelmesini sağlamıştır. Bunlar; mukavemet, sıvı geçirmeme, düşük tüylenme ve hava geçirgenliği özellikleridir.
Sizlerde çalıştığınız firmalardan bu tip dayanıklılık testleri sonrasında elde edilen bilgileri gösteren belgeler isteyebilirsiniz.
Sevgi ve saygılarımla,

Aliye Parlak
Yukarı Dön
umutdeniz2008 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Puanlar: 35
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı umutdeniz2008 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07/Eylül/2009 Saat 14:08
merhabalar 250 yataklı bir hastaneyiz.2 otoklav 1 etilen oksit cihazımız var.Bunlarda bence hastanemizin sterilizasyon ünitesi için yeterli cihazlar.Hidrojen peroksit sterilizatörü alınmak isteniyor.Acaba buna gerek varmı?Varsa nedenleri?Sterilizasyon konusunda yeterince bilgiye sahip olmadığımdan cevabınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler
Yukarı Dön
z.günay Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Puanlar: 44
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı z.günay Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18/Eylül/2009 Saat 11:20
hidrojen peroksit için hangi kayıtları tutuyorsunuz bana formları gönderebilirmisiniz.form ve talimatların örneği lazım teşekkürederim
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge
Mustafa Aytaç

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı MustafaAytac Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18/Eylül/2009 Saat 14:56
Orjinalini yazan: umutdeniz2008 umutdeniz2008 Yazdı:

merhabalar 250 yataklı bir hastaneyiz.2 otoklav 1 etilen oksit cihazımız var.Bunlarda bence hastanemizin sterilizasyon ünitesi için yeterli cihazlar.Hidrojen peroksit sterilizatörü alınmak isteniyor.Acaba buna gerek varmı?Varsa nedenleri?Sterilizasyon konusunda yeterince bilgiye sahip olmadığımdan cevabınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

Buhar otoklavları 121 dereceye dayanamayan ürünleri steril edemezler ürüne zarar verirler
121 dereceye dayanmayan ürünleri etilen oksit e atarsanızda size en erken 24 en gec 48 saatte steril olarak alırsınız cihazdan

Hidrojen peroksit te ise su an benim kullandıgım cihaz ile 28 dakika gibi kısa bir sürede istediğim tüm malzemeleri (sıvı haric)  steril edebiliyorum ısı problemi yok

baska avantalarıda var ama sırf bu avantaı bile sanırım cihazın ihtiyac nedeni için yeterli..
ayrıca sanıldıgı gibi cihazın programında kullanılan sarflar öle çok pahalıda dehil hemen hemen etilen oksit ile aynı..

iyi çalışmalar.
Mustafa AYTAÇ
M.S.Ü Sorumlusu
mustafa@das.org.tr
www.mustafaaytac.com
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge
Mustafa Aytaç

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı MustafaAytac Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18/Eylül/2009 Saat 14:57
hidrojen peroksit de buhar otoklavlarında kulanılan formlardan birini alıp adapte edebilirsiniz.. hemen hemen aynı format
Mustafa AYTAÇ
M.S.Ü Sorumlusu
mustafa@das.org.tr
www.mustafaaytac.com
Yukarı Dön
zeyno_06 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı zeyno_06 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17/Ekim/2009 Saat 20:14
slm. Bilgi paylaşımlarınız çok güzel. Ben yeni açılan biR hastanede işe başladım. 1 sene olacak :)aramızda konu anlatımları yapıyoruz .sterilizasyonda kullanılan aletler hakkındave daha düzenli bir çalışma için. hastanemız hidrojen peroksit kullanıyor . kullandıgımız cihaz hakkında bilgi toplamaya çalısıyorum cihazımız Sterrad 100S markalı ben bilgi istıyorum .güvenerek başvurabilecegim bi adres varmı ?(rulolar, kaset, yükle şekli ,çalışma aşaması, yüklenecek malzeme çeşitleri ) yardım istiyorum tşk :)
Yukarı Dön
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17/Ekim/2009 Saat 22:44
Orjinalini yazan: zeyno_06 zeyno_06 Yazdı:

slm. Bilgi paylaşımlarınız çok güzel. Ben yeni açılan biR hastanede işe başladım. 1 sene olacak :)aramızda konu anlatımları yapıyoruz .sterilizasyonda kullanılan aletler hakkındave daha düzenli bir çalışma için. hastanemız hidrojen peroksit kullanıyor . kullandıgımız cihaz hakkında bilgi toplamaya çalısıyorum cihazımız Sterrad 100S markalı ben bilgi istıyorum .güvenerek başvurabilecegim bi adres varmı ?(rulolar, kaset, yükle şekli ,çalışma aşaması, yüklenecek malzeme çeşitleri ) yardım istiyorum tşk :)

Gaz plazma ile sterilizasyon, düsük ısıda, nem gerektirmeyen,toksik atıklara neden olmayan ve etilen oksitin zararlı olası etkilerine karsı gelistirilmis bir sterilizasyon yöntemidir.

Hidrojen peroksit kullanıcı tarafından yerleştirilen bir kasetle cihaz içerisine enjekte edilir. Derin vakum altındaki ortamda hidrojen peroksit buharlaşarak dağılır. Difüzyon aşamasında, bir biyosid olan hidrojen peroksit,mikroorganizmalar üzerinde öldürücü etki gösterir. Ardından uygulanan radyo frekans (RF) enerjisiyle, mikroorganizmalarla reaksiyona girip onların yaşamsal fonksiyonlarını durduracak olan bir plazma yaratılır. RF enerjisi kapatıldığında, H2O2 esas olarak su buharı ve oksijene dönüşür. Özel havalandırma zorunlulukları yoktur. H2O2 sistemi bir sterilizasyon döngüsünü yaklaşık 1 saatte tamamlar. Paketleme için selülöz içermeyen polipropilen, tyveck gibi sentetik malzeme kullanılır.Bununla birlikte kimyasal ve biyolojik endikatörleri wrap(paketleme) kapığı ve otoklav bandı da mevcuttur.

Özellikle düsük ısıda sterilizasyonu gereken metal ve metal olmayan materyallerin sterilizasyonunda önerilmektedir. Ancak selülozik materyal (kagıt ve bez), pudra, sıvıların ve 40 cm’den uzun, çapı 3 mm‘den küçük endoskopların sterilizasyonunda kullanımı önerilmemektedir.
Yukarı Dön
htozbek Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Puanlar: 3
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı htozbek Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28/Ocak/2011 Saat 12:27
değerli arkadaşlarım,sizden bir ricam olacak.
firmamızda (ankara -teknomar)bulunan 5 m3 lük endistriyel etilen oksit sterilizasyon cihazımızla üreticilere dışardan sterilizasyon hizmeti veriyoruz.Bu depertmanda çalışacak personel istihdam edeceğim. istedimki konuya vakıf,işin bilincinde olan arkadaşımız bu departmanımızda çalışsın. dolayısıyla çevreniz de iş arayan bu konuda bilinçli bay arkadaşlarımızı bana yönlendirirseniz arkadaşımızı departmana istihdam edeceğim.CV lerini info@teknomar.com.tr ye gönderebilirler.
herkese selamlar
hasan tahsin özbek
Yukarı Dön
roz1977 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Puanlar: 1
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı roz1977 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18/Ocak/2014 Saat 20:42
     slm.  hidrojen peroksitte bijolojik indikatör  her yükte atılmalı mı? teşekkür ederim.
roz1977
Yukarı Dön
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28/Şubat/2014 Saat 23:37
Gazla sterilizasyon yöntemlerinde etilen oksit ile sterilizasyonda her döngüye atılmalıdır hidrojen peroksit ile sterilizasyonda çok yoğun kullanılmıyorsa günde bir defa yeterlidir yoğun kullanıyorsanız hidrojen peroksiti günde birkaç defa kullanmalısınız ....
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör