Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Forum: STERİLİZASYON UYGULAMALARI » Formaldehit ile Sterilizasyon
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Formaldehit biyolojik indikatörü

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
AYeşilkaya Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 6
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı AYeşilkaya Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Formaldehit biyolojik indikatörü
    Gönderim Zamanı: 13/Aralık/2010 Saat 17:05
Merhabalar,
Formaldehit sterilizasyonunda kullanılacak biyolojik indikatör için buharda kullandığımız indikatör uygun mu? 3 firma ile görüştüm. 2si farklı indikatör olmalı derken, 1 firmanın ürünü hem buhar hem de formöaldehit sterilizatöründe kullanılabiliyor.

Bilgisini paylaşan olursa sevinirim.

Ayşegül yeşilkaya
Başkent Üniversitesi
Yukarı Dön
reszen Açılır Kutu Gör
3.DAS Okulu Mezunu
3.DAS Okulu Mezunu
Simge

Puanlar: 128
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı reszen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13/Aralık/2010 Saat 22:01
ben formaldehit kullanıyorum.ama hiç duymadım. ikili indikatör.çünkü ısıları farklı sağlıklı olacağını düşünmüyorum.ben denedim renk değişikliği olmuyor.yani formaldehit için farklı buhar için farklı kullanmanızı öneririm.kolay gelsin.
Resul ZENGİN
OLTU DEVLET HAST..M.S.SORUMLUSU
Sevgi ve saygılarımla.
Yukarı Dön
MustafaAytac Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
Mustafa Aytaç

Puanlar: 2383
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı MustafaAytac Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13/Aralık/2010 Saat 22:37
Buhar ile sterilizasyonda mikroorganizmalar 134 derece ısı basnc ve zaman paramatreleri ile işlem görmekteler.
Formoldehitte ise ortalama 50 derecede belirli süre içerisinde formoldehit gazına maruz kalarak işlem görmektedirler
ayrıca buhar otoklavları için uretilen biyolojik indikatörlerin filtreleri ile gaz sterilizasyonlarında kullanılan biyolokik indikatörlerin filtreleri farklıdır

her ne kadar her iki sistemde bacillus stearothermophilus kullanılsada yukardaki sistem farklılıkları nedeni ile hem formolde hem buharda aynı biyolojik indikatörü kullanmak pek mumkun gibi gorunmuyor.

bu soylediklerim tüp şeklindeki biyolojik testler için gecerlidir strip ler için ayrıca degerlendirmek gereklidir.
Mustafa AYTAÇ
Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
M.S.Ü Sorumlusu
mustafa@das.org.tr
www.mustafaaytac.com
Yukarı Dön
AYeşilkaya Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Puanlar: 6
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı AYeşilkaya Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14/Aralık/2010 Saat 03:22

cevaplarınız  ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Aysegul Yesilkaya

Yukarı Dön
reszen Açılır Kutu Gör
3.DAS Okulu Mezunu
3.DAS Okulu Mezunu
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı reszen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29/Ocak/2012 Saat 22:11
sevgili das gönüllüleri.formaidehit gaz otoklavı kullanan arkadaşlar, biyolojik indikatör kullanıyormusunuz.ben bir kaç firmayla görüştüm.bilen yok.veya bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olursanız sevinirim.
Resul ZENGİN
Sevgi ve saygılarımla.
Yukarı Dön
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30/Ocak/2012 Saat 10:31
Tabiki kullanmak gerekiyor kullanan arkadaşlar var gerekli bilgi özel mesaj olarak gönderilmiştir..
Yukarı Dön
reszen Açılır Kutu Gör
3.DAS Okulu Mezunu
3.DAS Okulu Mezunu
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı reszen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30/Ocak/2012 Saat 20:35
eyvallah altan saol.aldım mesajını
Resul ZENGİN
Sevgi ve saygılarımla.
Yukarı Dön
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31/Ocak/2012 Saat 09:28
Rica ederim .İyi çalışmalar ,Kolay gelsin...
Yukarı Dön
daron Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Puanlar: 18
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı daron Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25/Mayıs/2012 Saat 09:32
bende formaldehid kullanıyorum ve g.sterethermaphilus olan buhar indikatörünü kulllanıyorum ama her ne kadar üzerindeki kimyasal indikatör dönmese de test sonucunda inkübatörden sonuç olumlu çıkıyor.kİMYASAL AÇIĞINI DA ayrıca kimyasal atarak onunla kapatıyorum...Firmaların hemen hemen hepsi bu konuda bilgisiz ve bence ticari amaçlı iki biyolojiğin de ayrı ayrı oldugunu söylüyorlar amaçları tamamen satmak yani ben bizzat denedim oluyo dönüyo bi problem yok.
Yukarı Dön
yaşar KURT Açılır Kutu Gör
2.DAS Okulu Mezunu
2.DAS Okulu Mezunu
Simge

Puanlar: 43
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı yaşar KURT Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30/Mayıs/2012 Saat 09:56
Bu konuda Mustafa ya katılıyorum. Hem sağlıklı hem mantıklı...
Celalettin Yaşar KURT
Rize Devlet Hastanesi
MSÜ Sorumlusu
Yukarı Dön
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30/Mayıs/2012 Saat 11:05
Orjinalini yazan: daron daron Yazdı:

bende formaldehid kullanıyorum ve g.sterethermaphilus olan buhar indikatörünü kulllanıyorum ama her ne kadar üzerindeki kimyasal indikatör dönmese de test sonucunda inkübatörden sonuç olumlu çıkıyor.kİMYASAL AÇIĞINI DA ayrıca kimyasal atarak onunla kapatıyorum...Firmaların hemen hemen hepsi bu konuda bilgisiz ve bence ticari amaçlı iki biyolojiğin de ayrı ayrı oldugunu söylüyorlar amaçları tamamen satmak yani ben bizzat denedim oluyo dönüyo bi problem yok.

Mrb Erdal ;içerik olarak ayn sporları içerse de içeriğindeki her yöntem için kullanılan biyolojik hangi sterilizasyon yöntemi için üretilmişse onun için kullanılmalı sonuçta önemli olan biyolojik kontrolü yapmak ama kesin sonuç almak .Bu konu ile ilgili henüz bir çalışma yok .Buhar biyolojik indikatörü formaldehitte kullanılabilir şeklinde ve üründe de yok kullanılabilirliğine dair ibare .O nedenle buharda buhar biyolojik ,hidrojende hidrojen peroksit için biyolojik ,formaldehitte formaldehit için biyolojik indikatör kullanmanız gerekir.Kolay gelsin..

Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge
Mustafa Aytaç

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı MustafaAytac Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30/Mayıs/2012 Saat 22:06
Bu mantık doğru değil arkadaşlar   direk firmaları suçlamakda doğru değil sonucta buhar biyolojik ile formoldehit için kullandıgın biyolojikler arasında fiyat farkı yok gibi hoş olsada piyasada ürün çok dengelenebilir yani

bu nedenle ne için üretilmişse o iş için üretilen ürünü kullanmak mantıklı...

işin özüne gelirsek şunu yaptım böle oldu bunu yaptım böle oldu gibi değerlendirmelerden her zaman uzak durun.

olayın başına dönersek olay baştan yanlış zaten formoldehit gaz sterilizasyonu ne kadar güvenilir bir sterilizasyon yöntemiki ? soru işaretleri ile dolu hele hele personel koruyucu önlemler hiç yok etilen oksitle kıyaslanamaz bile.   birde su otoklav tipleri var hem gaz hem buhar olan tipleri onları sırf ticari amaçlarla ürettiklerini düşünüyorum oda ayrı bir mesele..

düşük sıcaklık gaz sterilizasyonunda gündemi takip edin arkadaşlar..
Mustafa AYTAÇ
M.S.Ü Sorumlusu
mustafa@das.org.tr
www.mustafaaytac.com
Yukarı Dön
AytenDuran Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge
Ayten Duran

Puanlar: 448
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı AytenDuran Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31/Mayıs/2012 Saat 17:34
Bende Mustafa bey gibi düşünüyorum ben yaptım oldu mantığı ile hareket edilmemeli.Bilimsel çalışmalar ve üretici firma önerileri dikkate alınmalı ve onların ışığında hareket etmeliyiz.Herkese iyi çalışmalar
aytenduran
Yukarı Dön
nur. Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Puanlar: 45
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı nur. Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07/Aralık/2012 Saat 11:51
Mrb;Formaldehit solüsyonunda herhengi bir indikatör kullanmıyoruz.solüsyonu 15 gün kullanıp döküyoruz.Formaldehitin etkinliğini ölçmüyoruz.HKS kitabında haftada 1 kez biyolojik indikatör kullanılması gerektiği yazıyor.Biyolojik indikatör istemi yapacağım bunun için şartnamesi olan varsa gönderebilir mi?Ayrıca buharlı basınç otoklavı için de biyolojik indikatör istemi yapacağım bunu için de şartname örneğiniz varsa gönderebilir misiniz?Her sonuç sonrasında herhangi bir kayıt tutuyor musunuz?tutuyorsanız bunun bir örneğini gönderebilir misiniz?
Yukarı Dön
Reyhan Açılır Kutu Gör
Yönlendirici
Yönlendirici
Simge

Puanlar: 867
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Reyhan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07/Aralık/2012 Saat 13:10
Sayın Nur.
Özel mail ile gerekli bilgiler tarafınıza gönderilmiştir.
Reyhan İNCE KASAP
Giresun/Bulancak Devlet Hastanesi
Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü
Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi

Yukarı Dön
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07/Aralık/2012 Saat 18:31
Mrb formaldehit hem solsüyon olarak ydd olarak kullanılan formu vardır birde sterilizasyon yapan formaldehit cihazı vardır iksini karıştırmayalım.Formaldehit solsüyonu için ydd olan için MEK testi yapıp sonuçlarını kaydetmeniz gerekir. Formaldehit sterilizasyon işlemi ise biyolojik kimyasal kontrol yapılır.
Yukarı Dön
Reyhan Açılır Kutu Gör
Yönlendirici
Yönlendirici
Simge

Puanlar: 867
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Reyhan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07/Aralık/2012 Saat 20:55
Arkadaşımız yanlış yazdığını ifade etti.Gluteraldehit kullanıyor.Konu ile gerekli bilgilendirme yapıldı.Yine dönüp dolaşıp toplu alımlarda sıkıntılarımız ortaya çıkıyor.Prosedürler prosedürler çok fazla.
Altan Bey;sizden rican Sayın Nurçin'e biyolojik indikatör şartnamesi gönderebilir misiniz?
İletişime geçerseniz sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim
Reyhan İNCE KASAP
Giresun/Bulancak Devlet Hastanesi
Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü
Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi

Yukarı Dön
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07/Aralık/2012 Saat 21:13
Tabi ki....
Yukarı Dön
ceyhun_bjk41 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Puanlar: 1
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ceyhun_bjk41 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30/Eylül/2013 Saat 13:57

merhabalar kolay gelsin.

Ameliyathane kalite sorumluluguna yeni başladım.sterilizasyon ünitesinde formaldehit otaklav kullanıyoruz.dikkkatimi çeken msü ndeki arkadaşlar formoldehit için biyolojik indikatör konusunda sıkıntı çekiyor.firmalar bizde yok duymadık demişler.nerden nasıl temin ederiz yardımcı olursanız sevinirim.

Diğer bir konuda formoldehit oranı ile ilgili..msü formoldehiti patoloji birirminden %10 luk ve % 37 olarak hazır alıyor.bunuda tekrar sulandırdıklrını söylüyorlar.ama ne kadar olduğunu ve oranı konusunda bilgisisiz.bu konuda yardımcı olursanız sev,iniriz
                                                                ceyhun gül
                                                                0537 028 91 71
CEYHUN GÜL
anestezi teknikeri
05370289171
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge
Mustafa Aytaç

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı MustafaAytac Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04/Ekim/2013 Saat 11:19
cevap vermiştim sanırım.. :) mail mi atmıstınız ?
Mustafa AYTAÇ
M.S.Ü Sorumlusu
mustafa@das.org.tr
www.mustafaaytac.com
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör