Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Forum: STERİLİZASYON KONTROLÜ » Validasyon
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş


Bowie Dick Test Paketi

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
MustafaAytac Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
Mustafa Aytaç

Kayıt Tarihi: 14/Ekim/2005
Durum: Aktif Değil
Puanlar: 2383
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı MustafaAytac Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Bowie Dick Test Paketi
    Gönderim Zamanı: 30/Nisan/2008 Saat 14:09

Bowie ve Dick Testi Teknik Bülten
Tarihçe
20. yüzyılın ilk yarısında bütün buhar sterilizatörleri gravity (aşağı doğru yer değiştiren) tipindeydi. Bu sterilizatörler buhar basıncının atmosferik basıncın 2 katı olması prensibine dayanırlardı. Atmosferik basıncın 2 katı olan buhar 121° C sıcaklık sağlar. Sterilizasyon süreleri 15 dakika, gözenekli paketlerden (havlu paketleri, gazlı bez, kumaş, vb.) havanın atılması için ilave 15 dakika idi. 1950’lerin sonunda, sterilizatör üreticileri atmosferik basıncın 3 katında çalışan çok hızlı sterilizatörler üretti. Bu sterilizatörler 134° C sıcaklık sağlıyordu. 
Gözenekli paketlerden havanın uzaklaştırılması için kullanılan vakum pompaları ile sterilizasyon süresi yaklaşık 4 dakikaya düştü. 1963’te Tıp Dergisi Lancet’te, Dr. Bowie ve Mr. Dick makale yayınlayana dek vakumun etkililiğini belirleyen bir test yoktu.
Dr. Bowie ve Mr. Dick sterilizatörlerde eksik vakum yapan fakat sterilizatör ölçüm veya kayıt cihazları ile gösterilmeyen önvakum çevrimleri olabileceğini ortaya koydular. Bu, gözenekli yük içinde artık hava kalmasına yol açar ve gözenekli bohçaların ortasında steriliteyi engeller. Dr. Bowie ve Mr. Dick vakumun etkili olup olmadığını belirlemek için bir test metodu tarif etmişlerdi. Buna Bowie-Dick havlu paket testi adı verilmişti.
İlk ticari ürün Bowie-Dick indikatörlü test kağıtlarıydı böylece hastanelerin havlu içinde otoklav bandı ve indikatör şeritleri kullanma durumu kalktı. Çok sayıda insanın gözenekli test paketi yapmak için çalışmasına rağmen ticari olarak ilk tek-kullanımlık Bowie-Dick test paketini 1983’te Propper üretti. Bu, hacminin büyük kısmı kağıttan oluşan ve Bowie ve Dick’in gözenekli paket yaklaşımını kullanan kocaman ve ağır bir kağıt paketti. 1984’te ATI, paketin küçük ve derli toplu bir çeşidini sundu. Hassasiyeti azaltmadan paketi küçültmek için plastik katmanlar kullanıldı. Böylece havlu paket hazırlama ortadan kalktı.
Gözenekli test paketinin işlevi
Gözenekli bir paket basitçe büyük bir grup mikroskobik hücrelerden oluşur.


 
Vakum uygulandığı zaman hücrelerin içindeki hava azalır. Sterilizatöre buhar basıldığı zaman pakete nüfuz eder ve havayı her bir taraftan paketin merkezine iter.


 
Buhar, nüfuz ederken paketin içindeki daha soğuk olan havaya temas ettikçe yoğunlaşır. Böylece dairesel bir yoğunlaşma sınırı oluşur ve bu sınır sterilizatörün içinde basınç arttıkça küçülür.

Bu yoğunlaşma sınırı buhar nüfuzuna ve sterilizasyonun oluşmasına engel olan hava kabarcığı yapar.
Buhar borusu kapatıldığında ve tahliye borusu açıldığında, basınç hızlı bir şekilde düşer.


 
Basınç azaldıkça hava genişler fakat yoğunlaşma sınırındaki nem kısa bir süre için geride gözenekli paketin emici selülozunun içinde kalır.


 
Basınç yeterince düşük olduğu zaman yoğunlaşma sınırındaki nem buharlaşır ve önündeki havayı dışarı iter. İkinci bir buhar yüklemesi ile pakette kalan hava azalır. İkinci yükleme ile yoğunlaşma sınırı ve hava kabarcıkları azalır ve üçüncü buhar yüklemesi ile hava daha azdır.    
Avrupa standartları
Tek kullanımlık ve tekrar kullanılabilir Bowie-Dick test paketleri için Avrupa standardı EN ISO 11140-4 (eski EN867-4) tür. Bu standart, ticari test paketlerinin farklı özellikteki vakum uygulamalarından geçmesini ister. Bu işlemler esnasında hava tahliyesi ve buhar basıncının hızı kontrollü olmalıdır.


 
Test metodu şöyledir: Çarşaflardan kumaş bir paket yapılır. Kumaş paketin değişik yerlerini izlemek için 12 tane termokupl (ısı duyargacı) kullanılır. Taklit bir hata yaratmak için otoklavın içine hassas şekilde hava verilir. Taklit hata paketin merkezindeki sıcaklığının tahliye borusu sıcaklığından 2 derece az olmasına neden olur. Havanın miktarı belirlendiğinde, tek kullanımlık paket ile bir diğer çevrim başlatılır. Hatayı taklit etmek için aynı miktarda hava ile sterilizatör içinde tekrar aynı koşullar yaratılır. Tek kullanımlık paket test kâğıdının üzerinde hatayı göstermelidir.
Test paketi özel olarak tasarlanmış sterilizatörün içinde üç farklı önvakum çevrimi, süperatmosferik, subatmosferik, transatmosferik fazında test edilir.


 
Testlerin doğru şekilde yapılması için sterilizatör teçhizatlandırılmalıdır. Basıncın artış hızı ve basıncın tahliye hızı kontrol edilmelidir. Oluşan eğrilerin şekli önceden belirlenmiş parametreleri doğrulamalıdır. Normal hastane sterilizatörleri ve laboratuar sterilizatörleri standartta tarif edilen bütün testleri uygulayamaz.


 
Test paketi bu standartta tarif edilen testlerin hepsini uygulayabilen bir sterilizatör de denendi.

   Şekil: Paket içinde 12 termokupl varken alınan bir çıktı
Aşağıdaki şekilde gösterildiği üzere, superatmosferik çevrimler bir vakum ile başlar ve atmosferik basınca kadar olan bir buhar yüklemesi takip eder. Bu yüklemeyi bir diğer vakum ve atmosferik basınca kadar buhar takip eder. Bir sonraki vakum uygulaması 134° C’ye ulaşmak için gereken basınca kadar buhar basıncı takip eder. Bunu basıncın atmosferik basınca kadar tahliyesi takip eder, tekrar yüksek basınca kadar bir diğer buhar yüklemesi takip eder. Bu işlem basınç altında tutma yardımı ile sterilizasyon basıncına kadar tekrarlanır.  
       
      Şekil: Superatmosferik çevrim
Aşağıdaki şekilde de gösterildiği gibi, subatmosferik çevrimler steril etme basıncına kadar sıkıştırılana dek asla atmosferik basıncı aşmazlar.


 
      Şekil: Subatmosferik çevrim
Transatmosferik çevrimler vakum uygulamaları esnasında atmosferik basıncın üstüne çıkar ve altına inerler.


 
     Şekil: Transatmosferik çevrim
İndikatör kâğıtlarının kimyası
Bowie-Dick test paketi indikatör kağıtları ile kimyasal indikatör şeritlerinin esası benzerdir. Anorganik maddeler renk değişimi ile ilgili sorun yaratmayan en stabil maddelerdir. Bu sistemler kalıcı kayıt olarak saklanabilirler. İndikatörlerin değişen rengi kalıcı olduğu için, hastanenin dosyalama sisteminde bir hata oluşmamasını sağlarlar. Bu, ilerde hukuki bir sorunda çok önem kazanır.
Test paketi performansı ve yapısı
Test paketlerinin günlük performansı paketin unsurlarının standart olmasına bağlıdır. Paketin parçalarının özellikleri değişirse paket hergün farklı sonuç verir. Test paketi üreticisi için gözenekli paketin gözenek oranı gibi Bowie-Dick test paketinin çalışmasına etki edecek kritik değerlerin kontrolü önemlidir. Bu parametre SteriTec test paketi içinde sıkı şekilde kontrol edilir. SteriTec malzemelerinin gözeneklilik testi sonuçları başka bir üreticinin malzemesi ile aşağıdaki grafikte karşılaştırılabilir:


 
Üç çevrimin birbirlerine göre farklılıkları
Çeşitli çevrimlerin birbirlerine göre güçleri çok farklıdır. Belirlenmiş subatmosferik çevrim en zayıf olandır ve test paketine en az ısı enerjisi uygular. Belirlenmiş superatmosferik çevrim çok güçlüdür. Bu bültende tarif edilen özel sterilizatörün içindeki deney tek bir test paketinin, kumaş paketin bile, hem subatmosferik hem de superatmosferik çevrimleri izleyemeyeceğini ortaya çıkardı. Superatmosferik çevrim o kadar çok ısı enerjisi verir ki, sterilizasyon periyodu başlamadan önce, subatmosferik indikatör kağıdının rengini kumaş pakette hava enjekte edilirken değiştirir. Subatmosferik için hazırlanan tek kullanımlık bir test paketi superatmosferik içindeki yüksek ısı enerjisine dayanamaz. Transatmosferik bunların ikisi arasında görünür ama subatmosferiğe daha yakındır.


Hastanelerde Bowie Dick paketi seçimi
Hastane, sterilizatörlerinin önvakum sistemlerine göre Bowie-Dick test paketi seçmek zorundadır. Bunu yapabilmek için, kullanıcı vakum uygularken basıncın nereye indiğini, basınç uygularken basıncın nereye çıktığını otoklav çıktısından kontrol etmelidir. Eğer sterilizatörün yazıcısı yoksa, kullanıcı Bowie-Dick testi yapılırken çevrim parametrelerini kazan basınç göstergelerini izleyerek belirleyebilir.
Kazanın kapısı açık iken kazan içindeki basınç atmosferik basınçtır. Subatmosferik çevrimlerde vakum uygulaması esnasında sterilizatör kazanı içindeki basınç hiçbir zaman atmosferik basıncı aşmaz.
Eğer çevrim birkaç yükleme için subatmosferik olarak başlıyor fakat sonra belirli şekilde atmosferik basınçtan büyük (atmosferik basıncın 2 veya 3 katı) yüklemeler yapmaya başlıyorsa, bu bir superatmosferik çevrimdir.
Eğer yüklemeler atmosferik basıncın üzerine çıkıyor ve altına iniyorsa, bu bir transatmosferiktir.

(Bir önceki sayfadaki grafiklere bakabilirsiniz.)

Son olarak bowi-dick test paketi seçiminde yaşadığım sorunlar sonucunda ulaştığım bu bilgiler umarım sizlerede yardımcı olucaktır.

Mustafa AYTAÇ Düzenleyen MustafaAytac
Mustafa AYTAÇ
Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
M.S.Ü Sorumlusu
mustafa@das.org.tr
www.mustafaaytac.com
Yukarı Dön
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28/Aralık/2008 Saat 20:41
Otoklava aynı anda iki bowidick testi koyup cihazı çalıştırıyorum ama iki bowidick test paketinden biri dönüyor ,testten geçiyor diğeri geçmiyor hangisine güveneceğiz (marka belirtmek istemiyorum).Sevgilerimle....
Yukarı Dön
MustafaAytac Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
Mustafa Aytaç

Kayıt Tarihi: 14/Ekim/2005
Durum: Aktif Değil
Puanlar: 2383
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı MustafaAytac Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29/Aralık/2008 Saat 11:52
Otoklavlar yanlış hatırlamıyorsam sub atmosferik ve superatmosferik olarak 2 basınç türünde imal edilirler. amerikan ve avrupa üreticileri ayrı atmosferik basınçları kullanırlar bu nedenle kullanıdıgınız bowi dick subatmosferikse super atmosferikde bunu kullanmanız sonucunde dogru sonuc vermeyecektir.
fakat kullanıdıgınız bowi dick testlerinin ikisi de aynı ve aynı lot numaralarına sahipse söylencek söz yok o bowi dick e güvenilmez..
ayrıca manuel bowi dick ler net kesin sonuc vermeleri açısından digital sistemlere göre çok zayıflar
Mustafa AYTAÇ
Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
M.S.Ü Sorumlusu
mustafa@das.org.tr
www.mustafaaytac.com
Yukarı Dön
gurlerugur Açılır Kutu Gör
Üye
Üye


Kayıt Tarihi: 22/Haziran/2012
Şehir: İzmir
Durum: Aktif Değil
Puanlar: 11
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı gurlerugur Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10/Mayıs/2013 Saat 22:39
dijital sistemi kullanmaya başlamadan önce x firmanın bowie-dick test paketlerini kullanıyorduk ve herhangibir problem yoktu görünürde ancadijital sistemleri ilk kullanımda 5 otoklavımızdan 3 tanesi bowie-dick testinde başarısız oldu.sanırım yetrince açık olmuştur.teknik servisle kavga ede ede cihazları düzelttirebildik.
Yukarı Dön
Guests Açılır Kutu Gör
Konuk
Konuk
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19/Mayıs/2013 Saat 13:00
Bu sorun sadece sizin değil test paketinden digital sisteme geçiş yapan herkesin sorunu...Çünkü bowidick test paketlerinde sadece tek paremetreye bakılıp renk değişimi ile geçti kaldı şeklinde değerlendiriyordunuz  digital sistemde ise 12 parametre değerlendirildiği için hele bir de cihazınız eski ile teknik müdahale olmadan testten geçmemektedir. Sorunu çözdüyseniz digital elektronik test sisteminin önemini anlamışsınız.Kolay gelsin..
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör